مراسم تدفین مرتضی پاشاییمراسم تدفین مرتضی پاشایی

گزارشی از مراسم تدفین زنده یاد مرتضی پاشایی

خداحافظی با شکوه مردم با مرتضی پاشایی

همراه با گزارش کامل ویدئویی از زمان بستری شدن در بیمارستان تا روز تدفین

روحت شاد مرد دوست داشتنی …

پیکر «مرتضی پاشایی» هنرمند خوشنام‌ موسیقی پاپ کشورمان با حضور خیل عظیمی از هوادارن و اهالی موسیقی  تشییع شد.

ازدحام جمعیت اطراف تالار وحدت تهران به حدی بود که برگزاری این مراسم را برای دست‌اندرکاران آن بسیار مشکل کرده بود. خیابان شهریار و بخش هایی از خیابان های مجاور به دلیل ازدحام جمعیت به طور کامل مسدود شد. ازدحام جمعیت و ترافیک کم کم به خیابان های دیگر و حتی خروجی های متروهایی که نزدیک به خیابان های منتهی به آن منطقه است،‌ کشیده شده است.

این مراسم  به‌دلیل ازدحام بیش از حد و غیرقابل پیش‌بینی مردم بسیار بیشتر از زمان تعیین‌شده به طول کشید و در نهایت، پیکر مرتضی پاشایی به سمت بهشت زهرا (س) تشییع شد.

به گزارش «موسیقی ما»، در ابتدای این مراسم که با حضور تعداد زیادی از دوستداران موسیقی برگزار شد «عباس سجادی» پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تسلیت به جامعه موسیقی کشور و خانواده پاشایی گفت: ‌ «درگذشت مرتضی پاشایی را به جامعه موسیقی کشور تسلیت می‌گویم.»

وی سپس با دکلمه بخش‌هایی از قطعه «یکی هست» رو به حاضرین ادامه داد: ‌ «مرتضی در چند سال گذشته به نظر من در یک کلیپ در حال بازی کردن بود. وقتی تصاویر دل انگیر و البته تلخ او را می‌دیدیم حس می‌کردیم که او در حال بازی در یک کلیپ است.»

وی افزود: «در این چند روز مردم ایران با برگزاری آئین‌های شایسته نشان دادند که مرتضی می‌ماند و تاریخ موسیقی درباره او سال‌ها بعد قضاوت خواهد کرد.»

سجادی در ادامه متن تسلیت علی جنتی (وزیر ارشاد) را قرائت نمود که در بخش‌هایی از آن آمده بود: ‌ «درگذشت جانگداز هنرمند محبوب ملت ایران مرتضى پاشایى را به همه فرهیختگان، هنرمندان و علاقه مندان آن فقید سعید بویژه خانواده معزز وى تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال براى آن مرحوم مغفور علودرجات و براى همه بازماندگان صبر جمیل آرزومندم. یادش گرامى باد».

در ادامه برنامه معاونت هنری وزارت ارشاد پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «چهره‌های جوان را با چشم‌هایی اشک آلود در جمع می‌بینم که شاهد تجلی احساسات پاک آن‌ها هستیم. برای شما مردم که محبت را به عنوان زیبا‌ترین چهره نشان دادید آرزوی بزرگی می‌کنم. خداوند روح این جوان را قرین رحمت کند.»

مرادخانی ادامه داد: «یک ماه پیش با مرتضی مشهد بودیم و برندگان تئا‌تر منطقه‌ای این شهر قرار بود تجلیل شوند. در حین جایزه دادن همه بازیگران از او خواستند که بخواند. در حالی که محفل کاملا مخصوص اهالی تئا‌تر بود مرتضی خواند و این همبستگی حوزه‌های هنر را در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد. این حضور باشکوه مردم نشان دهنده احترام جامعه ایرانی به ستاره‌هایش است و قطعا برای مردم ما در جوامع جهانی بزرگی می‌آورد.»

وی در انتهای صحبت‌هایش نیز گفت: ‌ «در آخرین ملاقات‌ام با مرتضی به من گفت در مراسم‌ام کاری کنید که همه شاد باشند. احساس می‌کنم که روح او با دیدن این جمع باشکوه شاد‌اند.»

در ادامه برنامه «محمد عیزاده» روی صحنه رفت و در ابتدای صحبت هایش گفت: «این حضور و این شکوه عزیت مرتضی ست که خداوند به او داده است. خداوندی که در تمام لحظات زندگی مان راضی بوده ایم به رضایش. الان هم راضی هستیم به این اتفاق.»

وی ادامه داد: «هیچوقت در برابر مردم نباید گریه کرد و من هم به خودم این اجازه را نمی دهم. هر چند در روزهای گذشته در حق من و دوستانم در بیمارستان یکی از رسانه ها نامردی و بی اخلاقی کرد و از گریه دسته جمعی ما فیلم گرفت و بدون هماهنگی منتشر کرد. آنها را به همین خدایی می سپارم که مرتضی را انقدر دوستش داشت که بردش پیش خودش. »

علیزاده گفت: «از ته قلب آرامم و می دانم این اسطوره شدن که مرتضی امروز نشان داد لیاقتش را دارد، نصیب هر کسی نمی شود. دست تمام کسانی که آمده اند و ابراز احساسات می کنند را می بوسم. آهنگ های مرتضی را می خوانیم تا این بار ما برای او کنسرتی باشکوه را در روز وداعش بخوانیم.»

این خواننده با همراهی همه حاضرین در جمع و در حالی که صدای گریه و زاری حاضرین به شدت به گوش می رسید، قطعات «هواتو کردم» (از آثار خودش) و قطعه «جاده یکطرفه» (از آثار پرطرفدار پاشایی) را اجرا کرد و این صحنه ها بسیاری از حاضرین را منقلب کرد و باعث شد خیلی ها با چشم های گریان این لحظه ها را ببینند.»

علیزاده بعد از این اجرا در انتهای صحبت هایش گفت: «خیلی‌ها آمدند و هر کاری از دست شان بر می آمد را انجام دادند. ولی نشد . متاسفانه خدا بیشتر مرتضی را دوست داشت و او را پیش خودش برد. نسل من ادامه پیدا خواهد کرد و از مرتضی داستان ها خواه گفت.»

در ادامه برنامه عموی مرتضی پاشایی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «از طرف خودم و خانواده پاشایی از همه شما ممنونم. از دوستان و دست اندرکاران برگزاری برنامه هم ممنونم که شرایط را برای برگزاری این مراسم مهیا نمودند. همه شما بهتر از من مرتضی را می‌شناسید او عاشق همه شما بود. مرتضی هر شب از من در بیمارستان می‌پرسید که آنهایی که بیرون‌اند سردشان می‌شود و از آن‌ها بخواهید که در لابی بیمارستان باشند و بیرون نروند.»

وی افزود: «دعاهای شما نتایج زیادی داشت. برای اولین بار اعلام می‌کنم که پزشکان معالج‌‌ همان روزهای اول به ما گفته بودند که مرتضی چند ماهی بیشتر دوام نمی‌آورد. ولی این معجزه دعاهای شما بود که باعث شد مرتضی بیش از یک سال زنده بماند و برای همه بخواند. خدا بخاطر دعاهای شما یک سال دیگر مرتضی را حفظ کرد و چه هدیه‌ای بهتر از این؟. در طول این روز‌ها مشاهده کردیم که خیلی‌ها در اقصی نقاط کشور به برگزاری برنامه‌ها و آئین‌های عزاداری پرداختند و از همین جا از همه می‌خواهیم که با حفظ تمام اصول و آرامش و اخلاق این برنامه‌ها را ادامه دهند.»

در حالی که لحظه به لحظه بر تعداد جمعیت حاضر افزوده می‌شد، پدر مرتضی پاشایی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «در آخرین روز‌ها که بالای سر مرتضی رفتم، از من خواست روضه‌ای را برایش بخوانم. روضه‌ای که همیشه با آن آرامش می‌گرفت. من هم برایش خواندم. حالا‌‌ همان روضه را امروز برایش می‌خوانم و می‌خواهم تا لحظه آخر در آرامش باشد.»

روضه خوانی پدر پاشایی به قدری پر سوز و گداز بود که خیلی‌ها از حال رفتند و بسیاری نیز اشک ریختند. کمک رسانی به کسانی که بیهوش شده بودند به سختی انجام می‌شد و تنها یک آمبولانس در محل حاضر بود.

روی صحنه آمدن «بنیامین بهادری»، بخش دیگری از برنامه بود که بنیامین به محض قرار گفتن پشت تریبون خواند: «با صدای بی‌صدای / مثل یه کوه بلند/ مثل یه خواب کوتاه/ یه مرد بود یه مرد…»

بنیامین صحبت‌هایش را با این شعر آغاز کرد: «عجب روز سیاهی بود، گم کردم صدایت را/ ندیدم بعد از آن دیگر، طلوع شانه‌هایت را / دو چشمانت ماهی بود در تنگ خیال من / ولی آخر گریزاندی، دو ماهی ر‌هایت را…»

بنیامین ادامه داد: «اینجا حاضر شدن و خواندن کار هر کسی نیست. بسیاری از دوستان من هم بودند و نتوانستند بخوانند ولی مطمئن باشید این لحظه بهترین لحظه برای اوست..»

و قطعه «یکی هست» با صدای بنیامین و همراهی حاضرین اجرا شد که بخش انتهای مراسم را تشکیل می‌داد.

پس از این همخوانی پیکر مرتضی در حالی که فضای برگزاری برنامه به دلیل حضور جمعیت فراوان از کنترل مسئولین برگزاری خارج شده بود، به آمبولانس منتقل شد و به سمت بهشت زهرا روانه شد

پس از برگزاری آئین تشییع پیکر این هنرمند که صبح امروز در تالار وحدت با حضور گسترده و باشکوه مردم هنردوست برگزار شد، پیکر این هنرمند برای خاکسپاری به بهشت زهرا (س) تهران منتقل شد ولی به دلیل ازدحام فراوان مسئولین موفق به برگزاری آئین خاکسپاری نشدند.

پس از عادی تر شدن اوضاع پیکراین هنرمند غروب امروز و اندکی پس از ساعت ۱۹ به خاک سپرده شد.

 

گزارش کامل ویدئویی از چند روز قبل از درگذشت تا مراسم تدفین

چند روز قبل از درگذشت وی و اشک های محمد علیزاده در بیمارستان

دانلود ویدئو

لحظاتی بعد از خبر درگذشت و ازدحام جمعیت در مقابل بیمارستان بهمن

دانلود ویدئو

دانلود ویدئو ۲

مراسم روز تدفین در تالار وحدت و بهشت زهرا

دانلود ویدئو

دانلود ویدئو ۲mohamadreza گفته :

مرگش خیلی رو اعصاب رفت واقعا با این حال خرابمون اینم خراب ترمون کرد…:(((

moein گفته :

واقعا سخت بود باورش. با آهنگاش کلی خاطره داشتیم . تکرار نمیشه دیگه مرتضی

محمد گفته :

الان دیگه من اهنگای کیو گوش بدم خدارحمتش کنه همه یه سوره قدر برای شادی روحش بخونین لطفا

مسلم شیرازی گفته :

خدا رحمتش کنه واقعا بزرگ بود

mojtaba گفته :

روحش شااد ♥♥۳>3>…..یه پیشنهاد دارم …. هر هفته یکی از اهنگهایه خاطره انگیزشو تو سایت قرار بده لطفا… که همیشه به یادش باشیم ♥۳>..ممنون

yasser گفته :

به جون تو دیگه نفس نمونده دیگه واسه ی من/ نرو توهم دیگه دلم رو نشکن

shayaaaan گفته :

واقعا آدم بود :'( من علاوه بر اهنگاش و صداش , انسانیتش رو دوست داشتم :(( روحت شاد

پروانه گفته :

مرتضی پاشایی یه اسطورست
با این که رنج میکشید از بیماریش در این یک سال تا تونست کنسرت گداشت واسه ماها . آهنگای بسیار زیبایی خوند و اصلا روحیشو نباخت
واسه من که اسطورست
اما
یه بی وژدانی پیدا میشه مثه نمیدویم کیه میاد از لحظه های آخر زندگی مرتضی فیلم میگیره
واقعا اون فرد با خودش چی فکر کرده
که فیلم رو یوتوب پخش کرده واسه این لایک بخوره
مادر مرتضی گفته : من اون کسی رو که از پسرم فیلم گرفته رو نخواهم بخشید و از شما طرفدارانش خواهش میکنم اون فیلم رو نیبید و جلو پخشش رو بگیرید تا حداقل مرتضی اون راحت باشه
*********
مرتضی تا ابد میمونه مثه تختی ها مثه ناصر حجازی ها و …

SAEED گفته :

GERYEH MIKONAM BEKHATERASH

SAEED گفته :

تا حالا ندیدمت، ولی با رفتنت چشمام خیس شد!
اینم میدونم مرگ حقه، همه ی ما یک روز میریم!
ولی اشکم واسه خودت نبود، واسه دلهای شکسته ی یه ملت و خانواده ات بود، خودت که رفتی و راحت شدی، مطمئن ام جات خوبه… تنها نیستی، چون این همه دل عاشق باهاته، این همه دعا… قسمت بود پر بکشی
روحت شاد هنرمند ابدی

ساروی ریکا گفته :

واقعا دمتون گرم که لا اقل یه برنامه چند دقیقه ایی واسه اسطوره پاپ ایران تهیه کردین
واقعا واسه مسئولین متاسفم که واسه یه آدمی که میلیون ها طرفدار داره و واسه کنسرت آخری که خودش حضور نداشت هزاران نفر اومدن یه مستند چند دقیقه ایی ازش تهیه نکردن که …..
بیخیال باید عادت کنیم
فقط خواستم تشکر کنم
و تنها جمله ایی که میتونم بگم اینه که
دل ایران و خون کردی که اینجوری تو رفتی **خداحافظ رفیق**

بهاره گفته :

مرتضی خودت بگو
چجوری رفتنتو باور کنیم؟
سخته بخدا …

ثريا گفته :

ازبس اشک ریختم مریض شدم
انگار کسی ک شکست عشقی خورده و روانی شده
خواننده اوج خاطرات من بود باهرآهنگش خاطره ساز بود
خداکنه ی روز مث اون بمیرم

حسین جوادزاده گفته :

تقدیم به روح پاک مرتضی پاشایی و تمامی طرفداران حقیقی او…

با صدایت خلوتم دارد صفایی مرتضی
مانده ام دور از تو در حال و هوایی مرتضی
هر زمان سر در گمم…هر لحظه از خود بی خبر
رفته ای !اما نمیدانم کجایی مرتضی
رفتنت این لحظه معنای نرفتن میدهد
با صدایت هر زمان در قلب مایی مرتضی
آن (یکی هست)ی که میگفتی کسی جز او نبود
هر زمان در قلب خود داری خدایی مرتضی
خوشبحالت از قفس پرواز کردی… رفته ای
تا ابد در جایگاهی کبریایی مرتضی
بی تو (تنها ) میسراید یک غزل با طعم درد
یک غزل با محتوایی از جدایی مرتضی.

شعر از (حسین جوادزاده…تنها)

saeed گفته :

عمر دست خداست

مــــــــرتضی ینی عشـــــــق گفته :

راستــــــــی دیگه منتظر اهنگاااااش نباشیم؟؟؟؟؟ :(((((((((

میلاد گفته :

رفتنت مرگ نبووووود چراکه کلام مرگ شایسته روح جوان تو نبووووووود به گوشت میرسه روزی که بعد از تو چی شد حالم چه جوری گریه میکردم که از تو دست بردارم… خدااااااااااااا

پیمان کلهر گفته :

هنوز باور ندارم که رفتی و دیگه برای ما نمیخونی.مگه میشه دیگه سرج نکنیم دانلود آهنگ جدید پاشایی

PROGR3SS گفته :

خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا….

malihe گفته :

دلم برات تنگ شده مرتضی ….

javad گفته :

جاده عاشقی تو و دوستدارنت دو طرفست .جای تو امن و جاودانه است …اینجا میان دلمان…باورمان نیست پر کشیدنت را…راستشو بگو نکنه باز هم این یه بازیه …صحنه سازیه …پرواز تو قفس شدی…بی نفس شدی ..مرد روزهای سخت خدا نگهدار …روحت شاد

علی رضا اهواز گفته :

خدا بیامورزش خیلی ناراحت کننده بود مرگ مرتضی اما فیلمهایی که اون پرستارای بی فکر ازش گرفتن و دل پدر مادرش و مردم رو خون کردن بیشتر ناراحتم کرد

sahar.... گفته :

مرتضی با عزت رفت و اسطوره شد.من که عاشقه صداشم حیف شد ولی با تقدیر نمیشه جنگید حتما صلاحش در این بوده….

فرید گفته :

سلام خدمت مدیر محترم سایت
به خاطر گذاشتن این ویدئو ها تشکر می کنم. فقط یه خواهش داشتم اگه میتونین ویدئو ها رو با کیفیت بالاتری بذارید.
ممنون.

Mehrad Hidden گفته :

تا موقعی که هنوز نمرده بود کسی ازش تا این حد یاد نکرد
اشتباه ما اینه که باید موقعی که تو بیمارستن بستری بود به استقبالش می رفتیم

omid گفته :

روحش شاد ولی وقتی زنده بود هی براش می زدن حسودشو می کشیدن پاپوش درست می کردن براش حالا همون کسا شدن دوستش

حسین م. گفته :

مرده پرست تا حالا کجا بودین که لایک بدین

omid گفته :

مرتضی اسطوره ای که نامش در قلب شکسته مان حک شد…

omid گفته :

روحت شاد که همه با آهنگات خاطره دارن
مرگش همه رو داغون کرد
امشب اخبار گفت مادر شهید بابایی مرد حالا تا ۱۰۰ روز مراسم یاد بود و ….. میگیرن
درسته شهید بابایی ادم مهمی بود اما مراسماشو گرفتن تموم شد
چرا نباید واسه مرتضی مراسم یاد بود بگیرن
چرا مردم باید تو پارک آب و آتش به اسم مرتضی پاشایی تو شب سومش وحشی بازی در بیارن که یگان ویژه جمشون کنه
واقعا چرا؟

mr گفته :

aghaye hosein javad zade 10000 ta like dashti
morteza roohet shad..:(

یه داغ دیده گفته :

گزارشتون عالی بود
من نرسیدم برم
ولی خیلی دلم میخواست توی مراسمش شرکت داشتم
با وجود این گزارش ، انگار لحظه به لحظه اونجا بودم
غمه سنگینی تو دلمه …
روحش شاد و جایش سبز…

علیرضا گفته :

دمتون گرم.خدایی دست تی وی پلاس درد نکنه که به فکر هنرمندا هست و مستندی ساخت که واقعا مرتضی رو به تصویر کشید…
مرتضی تک بوده و هست و باقی میماند…
وقتی مادرشو دیدم اشکم جاری شد , چون واقعا سخته واسه مادر…
انشاالله خدا به مامانش صبر بده…
…تسلیت…

daniyal گفته :

بغضم گرفته وقتشه ببارم

چه بی هوا هوای گریه دارم

باز کاغذام با تو خط خطی شد

خدا این حس و حال و دوست ندارم
صدای بیصدای مرتضی پاشایی روحــــــــــــــــــــــــش شــــــــــاد

ali028 گفته :

خدا گلچینه گل ها رو میچینه…

حدیث گفته :

حیف شد
خدا رحمتش کنه
صداشآرامش بخش و عالی بود

armin r گفته :

خدایا اگه اهنگاشو دیگه گوش ندم دلم تنگ میشه اگرم گوش کنم اشکام امونمو میبرن……………………………….دوستدارم پاشایی

فرزان گفته :

داداش مرتضی دربی رو بردیم … عکس تو ام تو ورزشگاه دست هوادار ها بود … شادی رو تازه از دست رفته جوان خوب و هنرمند کشور صلوات بلند عنایت کنید …

فرزان گفته :

داداش مرتضی دربی رو بردیم … عکس تو ام تو ورزشگاه دست هوادار ها بود … شادی روح تازه از دست رفته جوان خوب و هنرمند کشور صلوات بلند عنایت کنید …

(۰)

amirabbas گفته :

دله دنیاروخون کردی که اینجوری تورفتی.خدا بیامرزدت.همیشه بیادتیم

M گفته :

مرتضی جان

ایشالا “روزای سخت” تموم میشه و تو توی یه ” عصر پاییزی” حالت خوب میشه

از خدامیخوام همیشه ” قلبت رو تکرار” باشه

و دیگه نه ما نه تو “بغض” نداشته باشیم

اینو بدون که همیشه”یکی هست” که دعاهامون رو قبول میکنه.

پس “نفس ” بکش ، چون ما “نگران” تو هستیم

بدون تو زندگی برای ما ” جاده ی یکطرفه” است.

تقدیم به امپراطور

aliiiiii گفته :

یکی هست دیگه نیست .روحش شاد.

Mohammad reza گفته :

کاش که بودی اهنگاتو میشنیدیم

ارسال دیدگاه جدید